poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Jakie można wskazać czynności podczas zawiązywania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Jeszcze do niedawna wydawało się, że utworzenie i zawiązanie spółki z o.o. jest rzeczą skomplikowaną. Ostatnio takie twierdzenie przyjmowane jest za nieprawdę, a każdy kto rozważa nad swoim biznesem łatwo może wykonać kilka błahych działań i założyć swoją spółkę. Być może myślisz: "jakie zatem są fazy zarejestrowania spółki z o.o.?" Już wyjaśniam. Zaprezentuję ci czynności w jakie uskuteczniona zostaje standardowa rejestracja spółki zoo. Z krótkich informacji zrozumiesz co musisz zrobić, by dopełnić wszystkich formalności.

Po pierwsze zakładanie spółki z o.o. nie obędzie się bez notarialnego opatrzenia własnym podpisem umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Skoro tworzysz spółkę jednoosobową, wówczas podsygnować musisz akt założycielski. Ta faza również nie obędzie się bez podpisu w obecności notariusza.

Jeśli zrobiłeś już pierwszy etap, czas na dalszy. W tym momencie pokryć należy kapitał zakładowy. Co to oznacza w praktyce?  przelew bankowy odpowiedniej kwoty na rachunek rozliczeniowy twojej nowo zarejestrowanej spółki. Nie jest to jedyna możliwość pokrycia kapitału zakładowego, bo dozwolone jest też np. scedowanie prawa własności majątku nieruchomego, czy mienia ruchomego.

By zrealizować formalności, w następnym kroku koniecznie musisz przyczynić się do wyboru zarządu spółki z o.o.. Taki zarząd utworzyć mogą wszyscy wspólnicy, poprzez uchwałę zgromadzenia wspólników lub wyznaczyć mogą go jednoosobowo wspólnicy dzierżący odpowiednien uprawnienia. To również czas na to, by wybrać radę nadzorczą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Większą część kroków masz już z głowy. W tej chwili niezbędny jest jeszcze wniosek o wpis do Krajowego rejestru Sądowego wysyłany do sądu rejonowego. Nie zapomnij, że wniosek ten musisz złożyć ze wszystkimi koniecznymi załącznikami. Musisz też opłacić zawiadomienie o wpisie twojej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w MSiG. W ostatnim kroku postaraj się o wpis spółki do innych wymaganych rejestrów, uzyskaj NIP, REGON, ureguluj formalności w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. To wszystko.

 

3 komentarze:

  1. Po zmianach ustawie o KRS i błędach w działaniu systemu on-line do rejestracji spółek w trybie s.24 sporo jest błędów, ale to nie oznacza, że nie obędzie się bez notarialnego opatrzenia własnym podpisem umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółki można już prawie 2 lata rejestrować bez udziału notariusza http://www.e-pok.pl/pl/oferta/uslugi-dodatkowe

    OdpowiedzUsuń
  2. Na samym początku, lata temu rozliczałem się przez rachunek uproszczony, później zmieniło się to, a ja z indywidualnej działalności gospodarczej przeszedłem na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jedynym problem w tego typu spółkach jest właśnie podwójne opodatkowanie i ewentualne problemy z kredytami w bankach.

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Szukuję się do przejęcia, może wiesz jak sprawdzić historię spółki? Dużo moge zyskać na przejęciu, niestety brakuje mi pewnych informacji na jej temat.

    OdpowiedzUsuń